Groot onderhoud Wagenstraat

De gemeente Woerden gaat in 2026 de Wagenstraat opknappen. Het opknappen is nodig om de Wagenstraat voor de komende 10 jaar weer netjes en veilig te maken. Ook komt er meer groen, zodat de bomen die er staan meer ruimte hebben om te groeien.

Dat betekent dat een aantal parkeerplekken die last hadden van worteldruk, verdwijnen. We zoeken daarom naar een zo goed mogelijke mix tussen parkeervakken, doorstroming, veiligheid en klimaatadaptatie.

Het gaat hierbij om normaal onderhoud. We gaan slecht straatwerk herstellen met bestaand materiaal en parkeervakken verschuiven om bomen meer ruimte te geven. Ook passen we de rijrichting aan en verplaatsen we bovengrondse containers. Dit alles doen we om de veiligheid voor alle gebruikers te vergroten.

Wat gaat er precies gebeuren?

Omdat de grote en nog gezonde bomen in een deel van parkeervakken groeien, gaan we schuiven met parkeerplaatsen. Dit met als doel om de bomen meer ruimte te geven. Zo zijn parkeerplaatsen functioneel goed te gebruiken en voorkomen we dat de bomen en de ondergrondse boomspiegels worden beschadigd. 

We veranderen de rijrichting, waardoor er een meer logische doorstroming ontstaat. Dat betekent dat auto's niet meer vanaf de Wilhelminaweg in kunnen rijden. Zo zorgen we voor minder tegengesteld verkeer in de krappe ruimte die er is. Ook zijn sommige parkeervakken niet meer passend voor de steeds groter wordende auto’s. 

Daar waar ruimte ontstaat en het kan, gaan we vergroenen. Ook passen we CO2-neutrale halfverharding toe onder de bomen. Zo vangen we regenwater beter op zonder dat het parkeervakken kost. Dit verbetert de klimaatbestendigheid en geeft de versteende omgeving meer kwaliteit. We kijken zorgvuldig naar de beschikbare ruimte en welke kwalitatief goede beplanting daarbij past.  

Definitief ontwerp

Bekijk het definitief ontwerp van de nieuwe inrichting van de Wagenstraat of lees de beschrijving hieronder.

Beschrijving definitief ontwerp Wagenstraat

Op de tekening is het definitieve ontwerp te zien van de nieuwe inrichting van de Wagenstraat. Dit zijn de veranderingen voor elk deel van de straat:

  1. Hele Wagenstraat:
    • Het instellen van éénrichtingsverkeer.
  2. In de bocht van de Rijnstraat en de Wagenstraat waar nu zwerfkeien liggen:
    • De zwerfkeien die er al liggen in andere posities neerleggen.
  3. Aan de westkant van het Klooster, bij de laad- en losplaatsen:
    • De laad- en losplaatsen omlijnen en voorzien van een kruis.
  4. Ter hoogte van de Grotesteeg, aan de kant van de Albert Heijn (noordkant):
    • De invalidenparkeerplaats verschuiven.
    • Het maken van een doorsteek voor de loempiawagen.
  5. Ter hoogte van de Grotesteeg, aan de kant van de Albert Heijn (zuidkant):
    • De opstelplek van de winkelwagens verwijderen.
    • De bestaande muur inkorten.
    • De bocht overzichtelijker maken.
    • De groenstrook vergroten met een doorsteek voor voetgangers.
  6. De hele kant bij de Albert Heijn vanaf de Grotesteeg naar het zuiden:
    • De groenvakken om de bomen groter maken.
  7. Het zuidelijke deel van de Wagenstraat bij de uitrit naar de Wilhelminaweg:
    • Aanleggen van twee parkeerplaatsen.
    • Het maken van een groenvak.
    • De uitrit versmallen.
  8. Aan de westkant van de parochie:
    • Het groenvak om de boom groter maken.
    • De parkeerplaatsen verschuiven.
  9. Aan de zuidkant van de parochie:
    • Het muurtje verwijderen.
    • De langsparkeerplaatsen ruimer inrichten.
  10. Tussen de parochie en het klooster in:
    • Langsparkeerplaats maken in plaats van haaks parkeren.
    • De groenvakken om de bomen groter maken.
    • Aanbrengen halfverharding onder de bomen.
  11. Het middengedeelte van de Wagenstraat:
    • Aanbrengen halfverharding onder de bomen.
  12. Aan de zuidkant van het middengedeelte van de Wagenstraat:
    • Het maken van een groenvak.
  13. Het zuidelijke deel van de Wagenstraat:
    • De ´knik” uit de bocht halen.
    • Eén extra parkeerplaats maken.
  14. Het meest zuidoostelijke parkeervlak in de bocht bij het Klooster:
    • Het maken van een groenvak.
    • Het verwijderen van eén parkeerplaats.

Planning

De aannemer start op maandag 20 juli met het werk. We verwachten dat dit tot eind november duurt. Het werk wordt verdeeld in 9 fasen. Tijdens de bouwvak (3 tot en met 23 augustus) en in de week van de Koeiemart werkt de aannemer niet. 

Het kan zijn dat het werk door omstandigheden langer duurt. Omwonenden en ondernemers ontvangen daar dan op dat moment bericht over. 

Meer informatie

Heeft u vragen? Dan kunt u contact opnemen met omgevingsmanager Miranda van Wijk. Dat kan via wijk.miranda@woerden.nl of bel naar 14 0348.